אמאל'ה כלב? על בחירה נכונה של כלב
 

 

"אמא, אני רוצה כלב!" כמה פעמים שמעתם את הילדים מבקשים מכם כלב וכמה פעמים התלבטתם בשאלה האם להביא כלב הביתה? מצד אחד אתם רוצים לשמח את הילדים ומצד שני אתם חוששים ובצדק, מהאחריות הנדרשת והטיפול האינטנסיבי בגידול כלב. אתם צודקים, באימוץ כלב יש להשקיע מחשבה. בהחלטה שלכם אתם מצרפים אל המשפחה חבר שיחיה איתכם עוד שנים רבות. כלבים רבים מוצאים את עצמם מוחזרים לעמותות או נזרקים מחוץ לבית, כיוון שהבעלים לא התכוננו לכניסת הכלב בצורה נכונה ואינם יודעים איך להתמודד עם הכלב.
 

פעמים רבות אני נשאלת על ידי אנשים איזה כלב כדאי להם לאמץ והתשובה לשאלה אינה פשוטה. לרבים מהאנשים תהיה זו הפעם הראשונה שהם מאמצים כלב והם אינם מכירים את אופיים של הגזעים השונים. גם כאלו שכבר גידלו כלב חושבים שהכלב החדש שייקחו יהיה דומה לזה שכבר גידלו, אך כאשר מופיעות בעיות התנהגות הם מוצאים את עצמם חסרי אונים.
 

במאמר זה אפרט את הצעדים אותם עליכם לעשות בטרם בחירת הכלב, על מנת שבחירתכם תתאים בצורה הטובה ביותר לשגרת היומיום שלכם. הבנה נכונה של צרכי הכלב ושלכם תעזור לכם להבין את הכלב בצורה הטובה ביותר וליצור איתו קשר נכון החל מהיום הראשון.
 

כלב גזעי או מעורב?

רבים מתלבטים בין קניית כלב גזעי לאימוץ כלב מעמותה. בקנייה של כלב גזעי אתם "יודעים" מה אתם מקבלים בתנאי שאתם קונים ממגדל מוסמך מ"ההתאחדות הישראלית לכלבנות"  ולכלב יש תעודות המעידות על היותו גזעי. ישנם מגדלים פרטיים שאינם מוסמכים על ידי ההתאחדות והם מבצעים זיווגים בין כלבים מאותה משפחה מה שגורר אחריו בעיות גנטיות בגורים ואף בעיות התנהגות.
 

ישנם אנשים הנרתעים מאימוץ כלב מעמותה כיוון שהם פוחדים שהכלב פיתח הפרעות התנהגות, קשה לקבוע את גודלו של הכלב המעורב ואופיו כשיתבגר. כדי להקל על החששות קיימים היום בעמותות אנשי מקצוע ומאלפים שמסייעים למשפחות לבחור כלב שיתאים להם. ברגע שמצטרף מאלף לתהליך הבחירה מהרגע הראשון, הסיכויים לאימוץ מוצלח גדלים. בנוסף, כחלק מסל האימוץ מעמותה תקבלו חיסונים מסובסדים ועיקור או סירוס מוזלים שיחסכו לכם כסף רב. זכרו כי בכלב מעורב ניתן למצוא מה שיש בכלב גזעי, ובאימוץ מעמותה אתם מצילים כלב שיעניק לכם חום ואהבה.
 

גור או בוגר?

עליכם להחליט מהו גיל הכלב אותו תרצו לאמץ- האם תרצו לאמץ גור כלבים או כלב בוגר? לכל גיל היתרונות שלו: גור חדש שנכנס הביתה ילווה אתכם לתקופה ארוכה, אתם אלה שתכירו ותחשפו אותו לדברים חדשים וכן תלמדו אותו את ההתנהגות הרצויה. מצד שני, הקניית המשמעת לגור מצריכה עקביות מצד הבעלים וכן הגורים נותנים ללעוס חפצים וכתוצאה מכך להרוס חפצים בבית. יש לדאוג לחיסון הגור בסדרת חיסונים ראשונית ולהקפיד להוציא אותו החוצה רק לאחר החיסון השלישי. חשוב לזכור שגורים אינם יכולים להתאפק זמן רב. עשיית הצרכים בבית אינה נעימה ומצריכה מהבעלים לתחום בצורה נכונה את הגור כך שלא יצטרכו כל היום לנקות את הרצפה.
 

לעומת זאת כלב בוגר, כבר מסוגל להתאפק ולרוב לא יעשה צרכים בתוך הבית. אופיו של הכלב בוגר כבר מגובש וכך ניתן לבחור כלב היציב באופיו ומתאים למשפחה וילדים בצורה טובה יותר. בנוסף, כלב בוגר כבר התעצב מבחינת המראה – מה שאתה רואה זה מה שתקבל.
 

כלב או כלבה?

התלבטות נוספת היא בין זכר ונקבה. ישנם הבדלים פיזיולוגים שמלבדם אין הבדל משמעותי בבחירה ביניהם. ברוב הגזעים הזכר גדול יותר פיזית מנקבה. כשזכר מגיע לבגרות מינית הוא עשוי להתחיל לסמן את הטריטוריה שלו בשתן ועלולים להיות מקרים בהם הוא יתחיל לסמן חפצים בבית. לעומתו, הנקבה מתייחמת כל חצי שנה למשך שבועיים וחצי ובזמן זה יש לשמור על הכלבה מכלבים אחרים על מנת למנוע היריון לא רצוי. כלבים זכרים נחשבים כטובים יותר למטרות הגנה ושמירה כיוון שהם גדולים יותר ודומיננטיים יותר מהנקבות. בכל בחירה שתעשו עיקור או סירוס של הכלב מומלצים מאוד מכמה סיבות: מבחינה בריאותית הם תורמים להפחתה במחלות סרטניות אצל כלבים, מבחינה התנהגותית הסירוס מפחית את הדומיננטיות אצל הזכרים, וכן מבחינה הומנית מניעת המלטה של גורים שעלולים למצוא את עצמם ברחוב.
 

בית גדול, דירה קטנה או חצר? 

דבר חשוב נוסף שעליכם לקחת בחשבון הוא שהכלב שתבחרו צריך להתאים לסביבה הביתית שלכם. אם אתם גרים בדירה קטנה עליכם לשקול להביא הביתה כלב בגודל קטן או בינוני. יהיה זה לא נכון להכניס הביתה כלב דני ענק שיתפוס את כל הסלון. בנוסף, גודל הכלב ישפיע על ההוצאות שלכם- מזון, אבזור, מיטה וכדומה. כל אלה יקרים יותר ככל שהכלב גדול יותר.
 

מעוניינים שהכלב לא יחיה בבית אלא בגינה או במרפסת? כאן מומלץ לבחור גזע גדול, גזעים קטנים רגישים מאוד לחום ולקור ויסבלו בחיים בחוץ. עליכם לוודא שלכלב יהיה מספיק מקום להסתובב בו וכן מקום מוצל ומוגן מרוח ומגשם כך שיהיה ניתן למקם בו את המלונה שתשמש אותו למסתור. אם הכלב יחיה בבית יש לקחת בחשבון שכלב פרוותי מאוד ישאיר פרווה בכל הבית ויש לדאוג לסירוק יומיומי שלו לעומת כלב פינצ'ר שפרוותו דלילה והטיפוח שלה פשוט יותר.
 

אם יש לכם ילדים כדאי לבחור גזע שאינו תוקפן או חזק, הרי תרצו שהילדים יוציאו את הכלב לטייל ולילדים בני 8 יהיה קשה להשתלט על כלב רועה גרמני שאינו מאולף או אוהב לרדוף אחרי חתולים.
 

אם אתם אוהבים לעשות ספורט תוכלו לבחור גזע של כלב צייד ולצרפו לריצות באופן יומיומי אך אם בחרתם בפקינז אל תצפו שהוא יחזיק מעמד בריצה ארוכה. התאימו את רמת האנרגיה של הכלב לשגרה היומיומית שלכם.
 

לסיכום, הטיפים שלי לבחירה נכונה של כלב: 

  • השקיעו מחשבה לפני הבחירה- כל בחירה שתעשו תהיה טובה במידה ותחשבו מראש מה התנאים האידיאליים שתוכלו לתת לכלב. 
  • ביחרו כלב שישתלב בצורה טובה בחייכם- כך תוכלו למנוע בעיות התנהגותיות רבות ולצרף את הכלב בצורה הנכונה ביותר לביתכם.
  • היעזרו באנשי מקצוע- מאלף יוכל לעזור לכם להתאים בין אופי הכלב שתרצו לבין תכונות המשפחה שלכם. 
  • כלב בבית זו שמחה- היתרונות בחיים עם כלב הם אדירים. ביחרו כלב שיביא לכם הנאה ושמחה ותוכלו ליהנות ביחד משנים רבות של אהבה אמיתית ללא גבולות.

 

לייעוץ והכוונה בבחירת כלב מתאים צרו קשר: דפנה 050-5359553
או צרו איתי קשר במייל: monshrid@gmail.com

site by Armadil   |  powered by webydo